Vil du udvide dine evner og komme i dybden med DaVinci Resolve, der samler 4 applikationer som den revolutionerende swiss army knife of post production?
Så skal du tilmelde dig dette unikke 5-dages DaVinci Resolve: Videregående kursus og dyk ned i det revolutionerende redigeringsprograms mange værktøjer og workflow. Altsammen med kyndig hjælp fra Blackmagic Design Certificeret underviser og erfaren filmklipper og postproducer Wiebe van der Vliet.
5-dages DaVinci Resolve: Videregående Kursus
Stjernholm & Co tilbyder dig en helt unik kursus mulighed i samarbejde med Kort & Dokumentar Filmskolen
DaVinci Resolve har som de første samlet redigering, color correction, VFX og lydmix i ét professionelt program. Programmet viser ekstrem fleksibilitet med dets unikke samarbejdsmuligheder for flere på et projekt, hvor det med et enkelt tryk på en knap er muligt at skifte fra redigering til fx color correction eller lydmix.
Undervisningen veksler mellem teori og praktiske øvelser, hvor du klipper både fiktion, dokumentar og multicamoptagelser. Du kommer igennem alle postproduktionens faser med redigering, color correction, visuelle effekter og lydmix og kan ubesværet tage dit arbejde til nye højder efter kurset.
Wiebe van der Vliet
Wiebe van der Vliet er Blackmagic Design Certificeret underviser og har mange års erfaring med Resolves’ brugerflade samt undervisningserfaring fra bl.a. NEXT, KUA og DJMX. Med sine mere end 25 års film- og tverfaring har Wiebe arbejdet med alt fra low-budget ’one man band’-produktioner til store internationale spillefilm, der har vundet priser som Milia d’Or i Cannes og den amerikanske ’Academy Award’ for bedste udenlandske film.
Hvad kan du efter kurset...
Efter kurset mestrer du DaVinci Resolve's værktøjer og workflow på højt niveau, så du kan klippe en produktion, sende den videre til grading, lyd og VFX, og du kan aflevere en masterfile.
Få SÆRPRIS på deltager gebyret når du tilmelder dig gennem Stjernholm & Co
Tilmelder du dig igennem Stjernholm & Co, kan vi unikt tilbyde dig dette 5 dages DaVinci Resolve Videregående kursus for
kun Kr. 8.820,- ekskl. moms
(Norm. pris kr. 9.800,- ekskl. moms)
Kursus dato og varighed
x. oktober 2019 kl. 9:30 til x. oktober 2019 kl. 15.00 (ialt 5 dage)
MØDETID
Man-tors: kl. 9.30 – 15.30.
Fre: kl. 9.30 – 15.00.
Medmindre andet er aftalt. Skolen er åben fra kl. 9.00 – 16.00.
FORPLEJNING
Kursushonoraret er inkl. frokost i Det Danske Filmstudies kantine.
STØTTEMULIGHED
Som medlem af Film- og tv-arbejderforeningen, FAF, kan du søge støtte til dette kursus via deres hovedmail: faf@filmtv.dk (Husk at oplyse at kurset afholdes af Kort & Dokumentar Filmskolen)
Program
- Formater og workflow: solo- og collaborative editing
- Import, logging og transcoding
- Brug af Smart Bins og metadata
- Stacked timelines, on screen annotations og audio overlays
- Advanced Trimming, 2D og 3D titles
- Multicam editing
- Resolve FX keyframes ved Timeline curve editor
- Subtitles og closed captioning
- Forberedelser til lyd
- Color correction
- VFX
- Mastering og troubleshooting
Ret til ændringer af programmet forbeholdes
Målgruppe
Kurset henvender sig til til den øvede klipper, som vil tage sin klipning til nye højder med et udvidet kendskab til DaVinci Resolve.
Forudsætning
Du har taget kurset ’DaVinci Resolve: Grundlæggende’ eller har erfaring med at redigere i en anden software..
Kursus adresse
Kort & Dokumentarfilmskolen/ IDFilm
v. Det Danske Filmstudie
Bygning 11
Blomstervænget 52
2800 Kongens Lyngby
Tlf.: 35 34 68 00
Underviser: Wiebe van der Vliet (Filmklipper og Postproducer)
Wiebe van der Vliet er filmklipper, postproducer og Blackmagic Design certificeret træner med mere end 25 års erfaring fra film- og tvbranchen i Danmark og internationalt. Han er uddannet fra Netherlands Film Academy og har i årenes løb tilrettelagt, klippet, gradet og mixet alt fra low budget ’enmands-hær’-produktioner til store internationale spillefilm i Grønland, USA, England, Tyskland, Belgien og Italien – som har høstet flere prestigiøse priser som bl.a. Milia d’Or i Cannes og den amerikanske ’Academy Award’ for bedste udenlandske film. Wiebe er også en af de få Apple Certified Trainers i Danmark og har bl.a. undervist på Københavns Tekniske Skole (NEXT), KUA, Web Video Academy og DJMX. Som post produktionskonsulent har han desuden arbejdet for bl.a. Kastrup Lufthavn, Cowi, Nordea, Metronome og TV-Glad.